Nagar strzelecki – pozostałości powystrzałowe


Nagar czyli prochowe pozostałości powystrzałowe to problem dotyczący każdego strzelca w mniejszym lub większym stopniu.
Szczególnie uciążliwy dla użytkowników broni kaliber 9x19mm z zamontowanym kompensatorem czy tłumikiem.
Na zdjęciach drastyczny przykład kompensatora używanego na karabinku 9x19m. Intensywnie używany, nigdy nie był czyszczony…

Warstwy nagaru osadzone są nie tylko na przegrodach komór jak widać ale również w otworze przelotowym (są nierównomiernie rozłożone) oraz na jego wylocie. Moim zdaniem zdaniem przelatujący pocisk będzie destabilizowany przez gazy wylotowe i bardzo prawdopodobne, że przez ocieranie się o nagar.
Trzeba się go pozbyć… ale jak?
Pomysłów nie brakuje. Najprościej mechanicznie czyli zeskrobać. Tyle, że to żmudna robota, nieprzyjemna i brudna. Duża szansa, że uszkodzi się pokrycie kompensatora, np. oksyda. Finezji w tej metodzie nie ma.
Inne pomysły? Są, zapytałem na forum:
http://forum-bron.pl/viewtopic.php?f=24&t=187145
Wstępnie komentując, niektóre są dziwne żeby nie napisać niebezpieczne. Dla materiału, pokrycia, operatora tej czynności i otoczenia  😉
  1. Chemia domowa w postaci kwasku cytrynowego lub octu
    – odradzam używanie kwasów w każdej postaci. Bardzo prawdopodobne wystąpienie ognisk korozji i uszkodzenie pokrycia/powłok.
  2. Elektroliza
    – może i skuteczny sposób ale raczej mało praktyczny w warunkach domowych i długotrwały.
  3. Myjki ultradźwiękowe
    – jak najbardziej przydatna maszyna, również do tego celu. Kwestia doboru płynu czyszczącego żeby nie narobić szkód w pokryciu. Znacząco ułatwia i przyśpiesza proces czyszczenia w niej wstępne namaczanie. Tu również istotny jest płyn do rozmiękczania nagaru.
  4. Chemia samochodowa
    – ostrożnie, skuteczne preparaty do mycia to wysoce skoncentrowane alkalia (zasady). Potrafią być agresywne na równi z kwasami.
  5. Wypalanie jakoby niespalonego prochu
    – jest możliwe, że w składzie nagaru strzeleckiego jest niespalony proch ale raczej mało go tam jest. Proszę zobaczyć naukową analizę pozostałości powystrzałowych przedstawioną w tej tabeli:
Źródło tabeli: http://www.abw.gov.pl/download/1/2215/PBW16Lasinska.pdf
cdn.

24.05.2020 – Włodek Cichacz (Cerber)